Tuesday, May 18, 2010

ZIELONA KARTA PRZEZ ZASIEDZENIE (CZY ABY NA PEWNO?)

Zanim dojdzie do obiecywanej reformy prawa imigracyjnego, na pewno duzo wody uplynie jeszcze ujsciem Hudson'u do Zatoki Nowojorskiej. W miedzyczasie, masy niezalegalizowanych imigrantow, ktorych nie obejmuje artykul 245-i i ktorzy nie sa sponsorowani przez najblizszego czlonka rodziny bedacego obywatelem USA, ma tylko jedna droge na uzyskanie karty stalego pobytu na terenie USA: "cancellation of removal", aplikacja znana dawniej jako "cancellation of deportation". "Cancellation of removal", jak mam okazje slyszec to wielokrotnie od swoich klientow, jest znana Polakom w USA jako zasiedzenie. Termin ten jest jednak mylny, jako ze sugeruje on ze wystarczy sam uplyw czasu by aplikant mogl wystapic z aplikacja o karte stalego pobytu. W rzeczywistosci, "cancellation of removal" jest mozliwoscia uzyskania karty stalego pobytu w USA w ramach postepowania deportacjnego, toczacego sie przed sedzia imigracyjnym. Najczesciej jest to forma obrony, po ktora siega osoba postawiona w postepowanie deportacyjne, forma obrony prowadzaca jednak do uzyskania karty stalego pobytu, pod warunkiem, ze aplikant spelni nastepujace warunki:

1) Udowodni, poprzez dokumenty i zeznania, pobyt na terenie USA od co najmniej 10 lat (wyjatkiem sa wyjazdy z USA do 90 dni lacznie);

2) Przekona sedziego imigracyjnego, znowu za pomoca dokumentow i zeznan, o swoim wysokim, moralnym charakterze; i

3) Udowodni, poprzez dokumenty i zeznania swiadkow (czesto ekspertow), ze najblizsi czlonkowie rodziny aplikanta (malzonek, dziecko, rodzic), ktorzy sa obywatelami USA badz stalymi rezydentami USA, doznaja ekstremalnych uciazliwosci zyciowych w wyniku deportacji aplikanta (kryja sie pod tym pojeciem roznorakie okolicznosci zyciowe, ktore najlepiej przekonsultowac z adwokatem imigracyjnym).

Ze wzgledu na to ze nie wiele osob spelnialo wymogi do zatwierdzenia "cancellation of removal", aplikacja ta zazwyczaj byla stosowana jako droga obrony przed deportacja, jednakze ostatnio coraz wiecej imigrantow siega po nia, ze wzgledu na coraz ostrzejsze egzekwowanie przez wladze imigracyjne sprawdzania statusu pracownikow zatrudnionych w USA. Jednakze, glownie ze wzgledu na to ze powyzsza aplikacja moze byc zlozona tylko u sedziego imigracyjnego, aplikant musi wczesniej zazadac by wladze imigracyjne wszczely wobec niego procedure deportacyjna w sadzie imigracyjnym. Aplikant musi zdawac sobie sprawe, ze w przypadku odrzucenia aplikacji, jezeli tenze aplikant nie ma innej formy obrony, wysoce prawdopodobny jest nakaz deportacji.

Janusz Andrzejewski (tel. 212-634-4250) jest adwokatem mowiacym po polsku i prowadzacym praktyke adwokacka w miescie Nowy Jork od 1993 r.

No comments:

Post a Comment